+++ Mrówki i CRT wt. 29 maja 2012

Może masz problemy z mrówkami, ja też. To plaga, roznosząca mszyce po porzeczkach i jabłoni, betonowo-tradycjonalistyczna, beznadziejnie toporna inteligencja roju, blokująca każdą refleksję, egzystencjalne parcie do przodu za każdą cenę, liczę się z absolutną porażką. Nadzieja w poletku obok, z doborem siedmiu kultur, jeżeli nie przeniosą tam swoich stad, z dożynek będą w tym roku nici, a i na przyszły również marne widoki.

Zbyt szybko daję za wygraną, odsuwam się na bok, obserwuję, nie zależy mi na wygranej, bawi mnie to wszystko, ten tępy wyścig do nikąd. Wiem o tym. No dobra, będą chodził głodny? Może nie, postanowiłem się poprzyglądać i jesienią podejmę decyzję, zamiast porzeczek i jabłoni może winogrona i jeszcze parę tych dzikich, wykopanych przy drodze śliw, na które nikt, absolutnie żadna przędniczka lub mszyca, nie mają ochoty.

Można podumać czy lepsze jabłka, czy gruszki. Można też łatwo sprawdzić, czy damy sobie radę. Istnieje coś takiego jak Cognitive Reflection Test (CRT), to taka zabawa jak z IQ. Im wyżej się dochodzi, tym spokojniej ma się przyjmować wszelkie przeciwności losu. Jako przykład takie zadanie: Rakieta do tenisa i piłka kosztują razem 1,10 zł, rakieta jest o 1 zł droższa od piłki, ile kosztuje piłka? Jeżeli odpowiesz: 10 groszy, nie masz narazie szans z mrówkami, jesteś zbyt szybki, dajesz się prowadzić intuicją, odczuciami, poddajesz się bezkrytycznie nastrojom, musisz popracować nad sobą. Masz tak jak ja, albo gorzej.

+++

archiw HOME linki ciekawe, email